Od Carlynn McCormick

“Nemusíte páliť knihy, aby ste zničili kultúru.
Nechajte len ľudí, aby ich prestali čítať ”

Gandhi

Čítanie otvára svet, v ktorom človek sníva, tvorí, bojuje a zažíva dobrodružstvo. To prebúdza fantáziu a prináša uspokojenie do mysle.
Je to úžasný dar, keď niekto vie dieťaťu pomáhať rozvíjať trvalý záujem o čítanie! Čítanie neprináša len radosť, ale vytvára slovnú zásobu, zvyšuje kultúrnu gramotnosti a ukazuje na príkladoch, ako je jazyk vytváraný a používaný. Posilňuje schopnosť písať a hovoriť tým, že ponúka pre deti modely, ktoré potom oni napodobňujú. Čítanie však nie je len pre deti.
každý čítaV tomto technickom veku vysokorýchlostného internetu, iPodov a neuveriteľných vizuálnych efektov, niekedy zabúdame aj my trochu starší na toto jednoduché potešenie. Pre mladých alebo starých, bohatých alebo chudobných je čítanie neustále jednou z najlepších foriem zábavy.
Ak máme voľnú chvíľku, väčšina ľudí uvažuje či si zapnúť telku. Čo tak urobiť zmenu!

Čo tak nič „nezapnúť“, ale skôr len tak „vypnúť” a ísť do knižnice. Prejsť sa popri regáloch, prelistovať niekoľko kníh a nájsť tú správnu knihu. Potom sa v nej „zabudnúť“ – možno aj na hodinku.
Keď potom precitnete, zoberte si ju domov a večernú zábavu máte určite zaistenú. Tento nápad by mohol fungovať samozrejme nielen pre vás, ale aj pre celú vašu rodinu.

Ďalšou možnosťou je veľký knižný obchod, ako je napríklad kníhkupectvo Martinus. Skoro každý má rád určité knihy, či časopisy. Vyberte si tému, ktorá vás zaujíma. Objednajte si kávu, nájdite pohodlné kreslo a preštudujte si stránky. Ak nájdete článok, ktorý so záujmom prečítate, viete, že si niečo podobné znovu a znovu doprajete. Našli ste to čo stojí za nákup.

Vo veľkých kníhkupectvách majú priestor, ktorý je určený pre deti. Zvyčajne je to veľmi príjemný priestor vytvorený na to, aby ste tam s deťmi na chvíľu prišli a poprezerali si kopu farebných knižiek.

A čo tak dovolenka alebo plán na nejaký výlet? Ak ho máte, vyskúšajte niektoré zvukové (audio) knihy, ktoré sú vhodné pre celú rodinu. Príbehy zaručia, že v aute budú deti sedieť pokojnejšie. To isté platí pre cestu lietadlom, vlakom alebo autobusom. Je to až prekvapujúce ako cesta rýchlo a príjemne ubehne a dostanete sa do cieľa.
Ak patríte medzi tých čo túžia stráviť čas pod šírim nebom, tak si pribaľte nejakú knihu alebo, poviedky či vtipy a môžete si ich čítať pri táboráku. Keď boli moje deti malé a mali tak okolo desať – jedenásť rokov, často sme čítali nahlas strašidelné historky. Dodnes na to radi spomínajú.
Ďalšou možnosťou je len tak zostať doma a relaxovať niekoľko hodín napríklad na dvore pod slnečníkom. Popritom popíjať chladné nápoje a čítať si dobrú knihu. Toto je môj obľúbený spôsob vypnutia. Vtedy som spokojný. Po aktívnom plávaní alebo volejbale si doprajem čítanie.
Fyzické cvičenie je dobré pre telo a čítanie je dobré cvičenie pre myseľ.

“Radosť z čítania” Článok so zvolením Carlynn McCormick, Copyright 2010 Všetky práva vyhradené AppliedScholasticsOnline.com

Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate zdarma e-book: “Ako sa správne učiť – 3 prekážky pri učení a ako ich zvládnuť” a ďalšie pravidelné tipy na zlepšenie učenia, rodiny, vzťahov a ďalších zaujímavých tém.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.