Viem ovplyvniť úspech môjho dieťaťa?

Keď pribudne do rodiny dieťa, väčšina rodičov verí, že je a bude šikovné a v živote uspeje.

Čo by sme však mali o tejto oblasti výchovy vedieť, aby sa tak aj stalo?

Ako ovplyvnit uspech dietataAko smerovať svoje dieťa, aby bolo v živote úspešné?  Nehovorím bezpodmienečne len o získaní peňazí, alebo o niečom čo sa za ne dá kúpiť. Môže to byť takisto aj  vo forme vedomostí, alebo hocičoho iného, čo v živote za úspech pokladáme.

Aj v slovníku sa hovorí, že úspech je kladný výsledok úsilia. Preto by som  nerada tieto výsledky zúžila len na peniaze.

Existuje knižka „Boh si praje, aby ste boli bohatí“ od Paul Zane Pilzera, ktorej názov ma očaril. Mnohí z dospelých žijú celý život so sklopenou hlavou alebo pod ťarchou svojich povinností ani nevidia svoje nadané dieťa.

Raz som sa stretla s pani (maminou), ktorá ma prišla požiadať o radu. Jej dieťa neprospievalo v škole. Patrilo medzi najpomalšie, pracovalo s chybami…  Bola z toho nešťastná a hľadala riešenie. Čo spraviť, keď dieťa už v prvej triede neprospieva? Snažila som sa jej vliať dôveru, ale nebolo to potrebné. Len som upriamila jej pohľad na  jej dcéru. Počas toho ako sme sa my dve rozprávali, jej dcéra vymodelovala z plasteliny krásmeho páva, ktorý bol umeleckým dielom. Tak, aby ma počula aj jej dcéra som jej povedala: Tu je dôkaz, že  vo vašom dieťati je skrytý umelec a kvôli tomu, že nezvláda čítanie v prvej triede, tak ako je to uvedené v osnovách, dovolíte, aby ho niekto odsúdil na neúspech.

 Nezabudnite! Najväčšou zbraňou človeka  je slovo. Jazva, ktorú môže vyryť v duši iného človeka sa pravdepodobne nikdy nestratí. Preto dbajte na to, ako s dieťaťom komunikujete, čo mu o úspechu vkladáte do mysle.

Tak isto,

tajomstvo rozvíjania osobnosti je tiež v slovách v kombinácii s obrazmi, ktoré myšlienky vyjadrujú. Slová majú na náš vnútorný aj vonkajší život vplyv. Slová sú všemocné. Ak vyjadrujú myšlienku, ktorá je klamlivá a my jej uveríme, tak získa nad nami moc.

Ak naše dieťa bude mať v mysli, že nemôže byť úspešné, tak sa ním pravdepodobne ani nestane. Musíte preto všetko robiť tak, aby  uverilo, že to dokáže, že je schopné niečo zvládnuť. Nie je to jediný predpoklad úspechu, ale je veľmi podstatný. Pracujte na tom, aby sa jeho predstavivosť v tejto oblasti rozvíjala. Netrestajte deti za to, že „fantazírujú“. Je to dar, ktorý sme my dospelí veľakrát stratili. Volá sa predstavivosť, ktorú postupne na základe „reality“ života strácame.

Myšlienky  typu: „Ty na úspech nemáš“, „Si celý tatko, ani on nič nedokázal“, by mali byť pre každého rodiča zakázané. Naučte svoje dieťa pozitívne myslieť. V jeho živote sa to odrazí tak, ako sa náš obraz  odráža v zrkadle.

A nakoniec.

Vytrvajte.

Ani Rím nebol postavený za jeden deň. V každej ľudskej bytosti leží taký „Rím“. Úžasné na tom je, že to „mesto“ je presne také, aké si ho predstavíte.

Eva Eršeková

Riaditeľka Študijných centier BASIC

2 komentáre

 1. Gabriela Kapustová

  Dobrý deň,
  napísali ste krásny článok. Snažím sa, aby moje deti boli v živote šťastné. Ja si pod “úspechom” mojich detí predstavujem ich “šťastie”. Ťažko síce definovať, čo bude ich šťastie. Syn nie je veľmi úspešný a teda aj šťastný v škole, ale je šikovný modelár, kotrý na súťažiach vyhráva ceny. Jeho šťastím asi nebudú vedonosti, ale zručnosti.
  Dávam si tiež pozor na slová, nakoľko v našej rodine máme učiteľky a od detstva som počúvala slová ako: nesmieš, nevieš, nedokážeš, nemáš pravdu, to nie je správe a pod. Tieto slová vo mne zanechali stopu a preto sa snažím u detí, aby z nich bol pevný oceľový most, ktorý zo mňa už nebude.
  Ďakujem za super článok a prajem Vám veľa úspechov a optimizmu.

  • Ďakujem za krásnu a úprimnú odpoveď. Myslím si, že zručnosť je dar a preto je potrebné ju zveľaďovať. Nie každý sme dostali do vienka takýto dar.:)

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.