V učení druhých brzdím alebo podporujem

V učení druhých brzdím alebo podporujem

Pripravili sme pre vás úryvok z knihy (uvedená dole), ktorý hovorí o tom, ako

môžeme iných ľudí svojím zmýšľaním o nich

buď BRZDIŤ alebo PODPORIŤ.

Čítať ďalej

Ako si vybrať tú správnu školu

Mnohí študenti sa pred ukončením základnej či strednej školy zamýšľajú nad tým, čo ďalej.

Kam ísť študovať?

Či vôbec ísť ďalej študovať.

Ako si vybrať ten správny smer?
Tu je niekoľko rád, ktoré Vám môžu pomôcť vo výbere školy.

Čítať ďalej

Aj bez učenia som už dosť unavená

Aj bez učenia som už dosť unavená

Pre mnohé mamičky znamená učenie sa s dieťaťom po celom dni v práci veľkú záťaž. Niežeby nechceli alebo nevedeli prejavovať dostatok lásky, porozumenia a trpezlivosti. Jednoducho nevládzu.

Jedna mamička mi o učení napísala.

To sa ľahko povie, že je potrebné na vyskytnutý problém v učení ísť s láskou. Keď prídem z práce domov unavená, musím ešte variť, poupratovať, tak akurát na ten problém reagujem podráždene, nervózne a som ešte viac unavená ako predtým.

Čítať ďalej

Koľkokrát musíme natrieť stenu žltou farbou, aby bola modrá?

Zdá sa vám to bláznivá myšlienka?

Myslíte si, že zo žltej farby nikdy nebude modrá? Správne.

Čo má teda tento príklad s farbou spoločné so vzdelávaním?

Čítať ďalej

„Už som ti stokrát povedala, aby si sa šiel učiť!“

MAMA S DIEťAťOM

Čosi nie je v poriadku, ak svoje dieťa až takýmito či podobnými ráznymi rozkazmi „naháňate“ do plnenia jeho povinností. Je načase popremýšľať, prečo a kedy sa čosi pokazilo a začalo vám to prerastať cez hlavu.

Prečo deti neposlúchajú?

Prečo je niekedy ťažké dorozumieť sa s vlastnými deťmi?

Riadim sa úslovím: V jednoduchosti je sila a pravda. Ak je teda niečo komplikované, viem, že je tam niečo čomu nerozumiem alebo je tam nejaká nepravda. 

To platí i v komunikácii s našimi deťmi. Pozrime sa úprimne okolo seba. Aké vzory nám a deťom ponúkajú napríklad masovokomunikačné prostriedky? Málokedy príbehy statočných ľudí, láskavé príklady a dobré rady. Väčšinou „vypúšťajú“ monológy s negatívnymi emóciami, presadzovanie názorov na úkor iných a veľakrát ako sa hovorí „Jeden o voze a druhý o koze“, … To predsa nie je zdravá komunikácia!

Komunikácia má jednoduché princípy. Tie si môžeme osvojiť a používať nielen pri styku s deťmi. Dobrá komunikácia je jednoduchá a účinná. Ak ju začnete používať, vzťahy medzi Vami a deťmi sa neuveriteľne zlepšia.

RADA: Ukážme dieťaťu, že je DÔLEŽITÉ!

Čo to pre nás znamená?

Zmeňme taktiku. Prestaňme dieťa komandovať, neustále kontrolovať a karhať. Viac si všímajme jeho dobré stránky a všetko čo urobilo dobre. Prejavme mu úctu, vďaku, pochvalu tak, že to pocíti, že to bude vnímať. Musí vedieť, že ho akceptujeme ako seberovného. Často krát sa zdá, že tých vecí, ktoré robí dobre, je veľmi málo. Je však dôležité, že sú. Verte, VŽDY SÚ! A nevadí, že ich je málo. Je dôležité, že si ich všímame.

Ak si dobré skutky dieťaťa nevšímame, dieťa môže mať pocit, že ho nepotrebujeme. Stáva sa z neho samotár, chová sa práve tak, ako sa nám nepáči. Nechce s nami hovoriť, odťahuje sa od nás a od ostatných, robí na truc, …

Ak dieťa cíti, že je pre nás dôležité, že sa oň zaujímame, pomaly sa začne meniť. Spočiatku sa viditeľne nezmení jeho správanie voči nám. Bude si však nachádzať viac vhodných kamarátov, stane sa obľúbenejší, vyrovnanejší, spokojnejší.

Popritom samozrejme môže spraviť aj chyby. Kto ich nerobí? Treba však oceniť jeho snahu to zvládnuť, chváliť ho za každý dobrý čin.

Ak dieťa naozaj pocíti, že ho rešpektujeme, uvedomí si, že je prospešné a dôležité, darujeme mu tým to, čo sa nevyrovná nijakému daru, hre či peniazom.

Je to naozaj jednoduché. Chce to len našu lásku, trocha času a trpezlivosti.

Ľudia totiž nie sú stroje (ktorých podmienkou fungovania je neprítomnosť chyby). Ľudia fungujú i napriek tomu, že robia chyby.

Prejavené uznanie dá dieťaťu silu a vieru robiť viac správnych vecí z vlastnej vôle.

Nájde si svoj smer, bude si hľadať informácie, ktoré sa bude chcieť naučiť, …

Čítať ďalej

Ideálny darček

Máme tu opäť krásne  obdobie darčekov.

Každý rodič vymýšľa ten NAJ darček, ktorým by  chcel obdarovať svoje dieťa.

Aký by mal byť NAJ darček?

Čo by spôsobilo ten šťastný výraz v očiach dieťaťa pri rozbaľovaní darčekov? Bábiky Hanna Montana, BMX bicykel, mobil či tablet?

Dávať darčeky môže byť veľkou zábavou ako pre deti, tak aj pre rodičov. Pritom však nikdy nesmieme zabudnúť na to, čo deti potrebujú viac než čokoľvek iné na svete. Nemá to v podstate nič spoločné s materiálnymi vecami ako sú hračky alebo peniaze. Tie nie sú tak dôležité.

Viac ako čokoľvek iné, deti potrebujú lásku a náklonnosť dospelých okolo nich.

Bolo dokázané, že bábätkám v kolískach alebo deťom v postieľkach, ktoré nezažívajú pritúlenie alebo objatie rodičov, sa fyzicky nedarí dobre. Keď ich niekto zodvihol a dal im lásku, ich zdravotný stav sa zlepšil takmer okamžite.

Keď niekto hovorí, “Láska lieči,” tak  to nie je podfuk.

Láska je liek na osamelosť, smútok alebo žiaľ a nenesie so sebou nič negatívne. Pedagóg a humanista L. Ron Hubbard to uviedol nádherne, keď povedal: “Láska k dieťaťu ho nemôže rozmaznať o nič viac, ako nemôže vedro benzínu uhasiť Slnko.”

Láska vlastne môže byť najväčším darom na svete. A vy lásku ukazujete tým, že s dieťaťom hovoríte, že ho počúvate (naozaj počúvate) a chápete jeho stanovisko či uhol pohľadu. Deti potrebujú všetku lásku a porozumenie, ktoré môžu dostať.

Čím viac budete milovať dieťa, tým viac vám to bude opätovať. Hovoríme o každodennom záväzku počas celého roka.

Ideálny darček, ktorý je nad všetkými ostatnými, je teda preukazovanie si veľkej náklonnosti každý deň, deň za dňom.
Prajem všetkým deťom a rodičom na celom svete “ideálny darček”!

Ako ste tento rok vyriešili darčeky vy?
Budem rada za akékoľvek Vaše komentáre a názory. Môžete ich vyjadriť priamo pod článkom alebo na email info@akosaucit.sk

Čítať ďalej