Zdá sa vám to bláznivá myšlienka?

Myslíte si, že zo žltej farby nikdy nebude modrá? Správne.

Čo má teda tento príklad s farbou spoločné so vzdelávaním?

Veľmi veľa – rovnako, ako s celým našim životom. Je to princíp, na ktorom fungujeme skoro pri každej našej činnosti a ani si to neuvedomujeme.

Položili ste si niekedy otázku, prečo niekto študuje a to čo sa naučil – vie aj použiť a niekto strávi nad knihami hodiny a výsledky sú biedne? Čo ten druhý človek robí opakovane a nesprávne (natiera žltú farbu) a dostáva iné výsledky ako očakáva (modrú stenu)?

Na príklade s farbou je nám to všetkým veľmi zrejmé. Pri iných našich aktivitách, napríklad pri učení sa, si to  neuvedomujeme. Dookola sa učíme s dieťaťom tým istým spôsobom aj napriek tomu, že stále nosí zlé známky. Odôvodňujeme to tým, že predmet vzdelávania je komplikovaný a my tomu nemôžeme úplne porozumieť. Nemáme na to patričné vzdelanie.

To nie je pravda. 

Ak použijeme starú ľudovú múdrosť – zdravý „sedliacky rozum“, tak zistíme toto.

Naši starí rodičia sa naučili učiť. Prečo? Spôsob, ktorým ich to učili bol jednoduchý. Dokonca až tak jednoduchý, že ho už dnes nerozpoznávame ako funkčný. V tejto modernej dobe ho vnímame ako zastaraný a tým nefunkčný. Vznikajú nové metódy, ktoré sa overujú… Bohužiaľ, napriek tomuto úsiliu rastie množstvo detí, ktoré sa nevie učiť.

 

Toto je jednoduchý príklad pre ilustráciu toho,

ako sú deti učené a prečo informácie nevedia využiť.

Predstavme si, že máme človeka, ktorý potrebuje porozumieť koňom. Potrebuje získať základné informácie, ktoré môže použiť. To, čo ho učia (väčšinou bez toho, aby videl koňa) je ako vyzerá, akú má stavbu tela, čím sa živí,… Tieto informácie mu nepomôžu v tom čo potrebuje. To sú len fakty, ktorých je v knihách a na internete množstvo.

Učenie nie je získavanie väčšieho a väčšieho množstva faktov. Tomu sme v škole hovorili bifľovanie.

Učenie znamená porozumieť niečomu novému a osvojenie si lepšieho spôsobu, ako niečo robiť.

Napríklad: „Keď chceš, aby sa kôň pohol musíš povedať hió“.

Moja rada na koniec

Umožnite svojmu dieťaťu prepojiť získané informácie so životom. Tak ako to robili naši starí rodičia. O koňoch sa učili s koňmi.

Potrebujete viac informácií?

Učenie ako sa učiť – kurz navrhnutý pre rodičov, učiteľov a deti, aby sa jednoduchým spôsobom naučili rozpoznávať bežne sa vyskytujúce prekážky pri učení. KLIKNITE SEM

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.