Nikto sa nedostal hore jedným výskokom.Nikto sa nedostal hore jednym vyskokom

Nikto sa nenaučil čítať prečítaním jedného slova.

Toto je jedno z pravidiel, ktoré je na prvý pohľad každému jasné. Napriek tomu veľakrát vidíme, že to ľudia  nepoužívajú. Stretla som sa s mnohými rodičmi, ktorí boli netrpezliví a chceli, aby ich dieťa vedelo čítať okamžite. Už zabudli na to, koľko oni čítali a opakovali, kým im to ako tak išlo. A potom to chcelo ešte veľa úsilia, aby sa z nich stali „profesionáli“. Pravdepodobne nevedia, že jednou z príčin, prečo sa dieťa nenaučí čítať alebo číta nesprávne je dospelý, ktorý je netrpezlivý a nervózny.

Preto mojou prvou radou je : Buďte trpezlivý a dajte svojmu dieťaťu šancu, aby to zvládlo v čase, ktoré ono potrebuje a nie v čase, ktorý si vy myslíte, že je správny. Dieťa sa nenaučí chodiť pár krokmi. Sú to tisíce krokov, ktoré ho privedú k profesionalite. Je to množstvo odrazených loptičiek, aby sa naučil hrať tenis.  Je to množstvo prečítaných strán, ktoré umožnia človeku, aby čítal.  Nedá sa to uskutočniť okamžite.

Mojou druhou radou je: Umožnite svojmu dieťaťu, aby vytrvalo. Podporujte ho v tom a ono uspeje. Rozdiel medzi víťazmi a tými druhými je len v tom, že víťazi vytrvali. Aj Edison uspel, lebo vytrval.

Nedávno som v televízii videla zaujímavý príbeh o opičke z „domova“ opíc. Jej mama ju z nejakého dôvodu opustila a ľudia sa jej snažili nahradiť mamu. Museli nahradiť niekoho, kto malú opičku všetko učí. Cieľ mali jasný, chcú ju to naučiť  tak, aby ju mohli pustiť do jej domova, do prírody. Trvalo to 6 rokov. Tvrdý nácvik, ako sa prichytávať konárov, ako… Mnohé pokusy končili pádom. Nakoniec prišiel úspech. Mohla ísť medzi svojich.

Nerátajú sa množstvá pokusov, ale to čo sa dosiahne – výsledok.

Ďalšia rada: Veďte dieťa, aby sa nevzdávalo.

V prvom rade však buďte príkladom. Ak dieťa vníma, že rodič stále mení prácu a s ničím nie je spokojný, je možné, že si to zoberie za vzor. Vidieť rodiča prehrať nie je pre dieťa zlé, pokiaľ ho vidí ako sa znovu zdvihne a ide za svojim cieľom.

Nevzdať sa pred cieľom, je odrazom veľkej osobnosti. Na ceste k nejakému cieľu sa vždy vyskytuje veľa prekážok. Čím je ten cieľ väčší, tým sú aj prekážky väčšie. Dá sa však na to pozrieť aj z druhej strany. Veľkosť vašich prekážok odzrkadľuje za akým veľkým cieľom vy, alebo vaše dieťa ide. Vydržať nezdary, vytrpieť si tie prekážky znamená dostať sa o niečo vyššie, o kúsok ďalej. Ak vaše dieťa malo s čítaním v škole problémy a patrilo v triede k tým posledným, tak viete o čo hovorím. Prekážky sa na začiatku zdajú neprekonateľné, ale potom ako to zvládnete je to osoh pre vás obidvoch. Všetci títo rodičia sa zhodli v tom,  že to, že čítanie zvládli posilnilo ich vzťahy. Trpezlivosť je od slova trpieť. Viete niečo pretrpieť? Viete niečím prejsť bez toho, aby ste to vzdali alebo sa nahnevali? To je to, čo vaše dieťa od vás potrebuje. To je to, čo vaše dieťa potrebuje zvládnuť pre seba. Najlepšie bude, ak to uvidí u vás, že aj vy ste touto skúškou prešli.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.