Vychovávať či nevychovávať?Úlohou, nás ako rodičov, je výchova detí. Existuje množstvo teórií na túto tému. Niektoré teórie dokonca tvrdia, že dieťa netreba vychovávať. Jedno je však isté, ak to urobíme zle, ovplyvní to aj náš neskorší život.

Vychovať dieťa, však v každom prípade neznamená vytrénovať ho. Deti máme vychovávať tak, aby zostali samé sebou a neskôr boli schopné prežiť aj bez nás. Preto je výchova detí pre rodiča  neľahkou úlohou.

Dospelí a výchova detí

Ani nám dospelým by sa nepáčilo keby nám niekto neustále rozkazoval a niečo zakazoval. Práve preto by výchova detí nemala prebiehať direktívne, či autoritatívne. To čo dobre funguje, je jednoducho snažiť sa byť dieťaťu priateľom. Pokúste sa o výchovu hrou, príkladom, či pomocou venovania pozornosti dieťaťu vtedy, keď spraví to, čo chcete aby robilo. Snažte sa zistiť, čo je pre dieťa skutočný problém a pomôžte mu ho vyriešiť, bez toho, aby ste potláčali jeho vlastné riešenie.

Výchova detí – praktický experiment

Urobte si tento experiment. Nechajte dieťa nech si sadne na vaše kolená Bude tam spokojne sedieť a bude šťastné. Teraz ho rukami pritlačte k sebe a zakážte mu odísť. Bude bojovať, aby sa od vás dostal. Nahnevá sa. Bude plakať.

Toto vidím, ako problém, ktorý majú dospelí s deťmi. Snažia sa silou svojho postavenia presadiť svoj názor. Výsledok – deti sa búria a „zničia“ nám dospelým život.

Ak svojou výchovou nedovolíme deťom, aby mali svoje právo na sebaurčenie, stratíme ich lásku.

Čo je však ešte horšie, budú ju hľadať inde, veľakrát aj na nesprávnych miestach. Potom nastáva najhorší možný scenár, pretože výchova detí sa tak môže dostať do rúk celkom iných ľudí. Nikto z nás nemá rád pocit, že je do niečoho tlačený. Potrebujeme všetci lásku, pomoc a priateľstvo. Aj naše deti. Dajme im to.

Dospelý človek, ktorý je spoľahlivý a stabilný, majúci v srdci lásku a toleranciu, je najlepšou terapiou, akú môže dieťa mať.
Lafayette Ronald Hubbard

Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate zdarma e-book: “Ako sa správne učiť – 3 prekážky pri učení a ako ich zvládnuť” a ďalšie pravidelné tipy na zlepšenie učenia, rodiny, vzťahov a ďalších zaujímavých tém.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.